Hubnutí Znojmo doporučuje Chia semínka

Semínka chia (někdy čia), neboli také semínka běžců, jsou velmi oblíbená pro svou výživnou hodnotu. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské, která rostou více než 4000 let v některých oblastech Jižní a Střední Ameriky. Šalvěj hispánská je náročná na podmínky a proto ji nelze pěstovat všude. Právě proto jsou semínka čia vysoce ceněná. O semínkách chia toho bylo napsáno již hodně a jejich účinky jsou nepopíratelné. Semínka chia mají ohromné hydrofilní vlastnosti. Dokáží navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky nim je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má příznivý vliv na jakoukoliv fyzickou zátěž.
U hydrofilních vlastností však pozitiva čia semínek nekončí. Obsahují proteiny, kvalitní sacharidy a také tuky. Jsou zdrojem Omega-3 mastných kyselin, které příznivě působí na kardiovaskulární systém. Čia semínka jsou vydatným zdrojem vlákniny, vápníku a antioxidantů. Pokud hledáte přirozený zdroj železa, zinku, fosforu, magnesia a dalších důležitých živin, jsou pro Vás chia semínka jako dělaná.
Hydrofilní vlastnosti čia semínek umožňují vytvořit jemný a lehce stravitelný gel, který v těle významně snižuje hladinu krevního cukru. Právě proto si semínka chia oblíbili diabetici. Tím, že prodlužují proces přeměny zkonzumovaných cukrů na glukózu, nedojde k náhlému zvýšení krevního cukru a samozřejmě také náhlému snížení krevního cukru. Snížení má za následek vyvolání pocitu hladu. Podle mnoha odborníků mají chia semínka pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.


Recept s chia semínky:

Celerový salát s chia semínky

Potřebujeme půlku středně velkého celeru, šťávu z půlky citronu, 1 lžička olivového oleje, 1 lžička Chia, sůl a pepř na dochucení a jedno menší jablko.
Celer a jablko nastrouháme na hrubším struhadle, posypeme chia semínky, dochutíme solí, pepřem a promícháme, a nakonec pokapeme olejem i citronem a můžeme ještě jednou promíchat a můžeme podávat na stůl

 
Rychlá energetická snídaně: jogurt Aktivia bílá 120g ( nebo bílý jogurt ), 1 avokádo, 1 banán, 1 lžíce chia semínek - vše důkladně rozmačkejte a rozmíchejte.

 

             

 


Zpět na výpis aktualit