Přínos VLÁKNINY pro naše zdraví

Trápí vás neustálé chutě během dne? Cítíte se po jídle nedojezená/ý? Nemáte velký příjem kalorií přes den, a přesto se vám nedaří zhubnout? Máte problémy s každodenním vyprázdněním? Nutriční poradci na Sokolské 18 znají odpověď. Určitě vám ve stravě chybí dostatečný příjem VLÁKNINY.

Vláknina zahrnuje směs neškrobových polysacharidů a několika dalších složek (celulóza, lignin, vosky, chitiny, pektiny, beta-glukany, oligosacharidy). Lidské enzymy nedokáží vlákninu rozložit na malé stravitelné jednotky. Proto se nemění na energii a není možné ji kaloricky využít. Vláknina pomáhá k pohybu potravy trávicí soustavou, vstřebává vodu a váže na sebe cholesterol. Specialisté Hubnutí Znojma doporučují hlídat příjem vlákniny i proto, že nám pomůže v redukci váhy, protože jídla s vlákninou se dostávají pomaleji ze žaludku do střev, pocit hladu se dostaví později, takže sníme méně. Navíc se vstřebá méně tuků a tedy i méně kalorií z nich.

Celkový přínos vlákniny pro lidské zdraví:
  • má příznivé účinky na zažívání, udržuje tlusté střevo v kvalitním stavu
  • upravuje průjem, zácpu, syndrom dráždivého tračníku a prevence hemeroidů
  • pomáhá vylučovat z těla toxiny a rakovinotvorné látky
  • snižuje hladinu krevního cukru
  • snižuje hladinu krevního cholesterolu
  • pomáhá při redukci váhy
  • účinná při prevenci žlučových kamenů
  • když je "čistý" trávicí trakt, tak to příznivě působí na kvalitu pokožky, vlasů a nehtů
Vlákninu rozdělujeme na rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná vláknina je součástí ovoce a zeleniny, ovsa, ořechů a luštěnin - je tvořena složkami rostlinných buněk a buněčných stěn, které bobtnají ve vodě. Typem rozpustné vlákniny jsou i drobounká semínka jitrocele blešníkového (psyllia). Složení a podíl vlákniny závisí především na stupni zralosti rostlin, plodů. Hlavní složkou vlákniny ovoce je pektin. Rozpustná vláknina vstřebává nadbytečnou vodu ze střev, změkčuje a zvětšuje stolici. Také na sebe váže cholesterol, který také odchází z těla ven. Strava s vysokým podílem rozpustné vlákniny dokáže pomoci snížit spotřebu inzulinu v organismu a účinně pomáhá diabetikům zpomalovat vstřebávání krevního cukru.

Nerozpustná vláknina je obsažena v obilninách a zrnech, skládá se hlavně z různých složek buněčných stěn a z ligninů, přírodních pojiv dřevnatých rostlin, které vážou vodu, ale nebobtnají. V obilninách je téměř veškerá vláknina tvořena celulózou a hemicelulózou v povrchové vrstvě. Při zpracování obilí na bílou mouku je vláknina odstraňována jako otruby. V otrubách je podíl vlákniny asi 26 %. V kvalitním celozrnném pečivu je asi 8 % vlákniny. V bílém pečivu tvoří vláknina jen 2,5 %. Nerozpustná vláknina, například celulóza podporuje střevní funkci, váže toxiny a rakovinotvorné látky a podporuje jejich vylučování z těla. Strava s vysokým obsahem nerozpustné vlákniny je důležitá jako prevence zácpy a hemeroidů tím, že snižuje čas potřebný k průchodu odpadových látek zažívacím traktem. Nerozpustná vláknina také zpomaluje vstřebávání cholesterolu ze střeva, takže snižuje jeho hladinu v organismu.

Vhodnými zdroji vlákniny jsou lněná semínka a psyllium (jitrocel blešníkový). Lněné semeno obsahuje kromě vlákniny i rostlinné estrogeny, známé jako ligniny. Ty jsou spojovány s prevencí rakoviny prsu, prevencí srdečních onemocnění. Jitrocel blešníkový - psyllium má kromě příznivých účinků na trávení i preventivní úlohu proti vzniku žlučových kamenů. Lněné semeno i jitrocel blešníkový – psyllium jsou běžně k dostání v obchodech se zdravou výživou a lékárnách.


Zpět na výpis aktualit